Publikováno: 29. 8. 2023

Nová spolupráce společnosti E.ON a Kaufland usnadní přechod k e-mobilitě – ekologičtějšímu způsobu dopravy – zákazníkům i samotnému obchodnímu řetězci. E.ON v nadcházejících letech u všech stávajících prodejen Kaufland vybuduje síť dobíjecích hubů, poskytujících mj. také možnost „ultrarychlého dobíjení“ podle aktuálních standardů a zároveň připraví elektromobilní firemní řešení i pro samotnou automobilovou flotilu Kauflandu včetně všech výhod, které systém E.ON Drive svým zákazníkům nabízí. Spolupráce už má první viditelné výstupy v podobě nových fungujících dobíječek u prodejen Kaufland v Kolíně a v Jablonci nad Nisou nebo aktuálně v Praze v Hloubětíně. Další budou postupně přibývat.

Projekt výstavby dobíjecích stanic u prodejen Kaufland se dá rozdělit do dvou etap. V té první, která už započala, postaví E.ON do roku 2026 ve 41 lokalitách více než 400 dobíjecích bodů. V další vlně pak bude následovat osazení zbývajících obchodních domů. Po dokončení druhé vlny bude zákazníkům k dispozici více než 1 000 dobíjecích bodů ve zhruba 140 lokalitách. „Celková investice do veřejných dobíječek u prodejen Kaufland přesahuje částku 2 miliard korun, což je z hlediska investic do elektromobility v Česku unikátní. Jsem rád, že si nás Kaufland vybral jako partnera pro elektromobilitu, protože veřejná dobíjecí infrastruktura u obchodních domů je jedním z důležitých prvků celé veřejné sítě a patří k nejvyužívanějším vůbec, což nám ukázaly i spolupráce s dalšími obchodními řetězci v České republice. S Kauflandem jsme se navíc domluvili na výstavbě celých dobíjecích hubů, což bereme jako standard, který bude v nadcházejících letech při přechodu na elektromobilitu potřeba,“ upozorňuje Martin Klíma, jednatel společnosti E.ON Drive Infrastructure, která má na starost v rámci E.ONu výstavbu a správu veřejné dobíjecí sítě. Ještě v letošním roce tak E.ON zahájí stavební úkony například u prodejen v Českých Budějovicích, v Karlových Varech, v Kladně, v Plzni, ve Zlíně, ve Vrchlabí, ve Znojmě a samozřejmě i dále v Praze.

Společnost Kaufland se dlouhodobě zabývá tématem elektromobility.  „Našim zákazníkům chceme nabídnout vysoký standard a servis dobíjecích stanic pro elektromobily u našich prodejen. A tak rozšiřujeme i partnerství pro rozvoj infrastruktury o spolupráci s E.ON.“, doplňuje jednatel společnosti Kaufland Česká republika Jörg Bauer.Zákazníci mohou už teď využívat celkem 99 dobíjecích stanic u 73 obchodních domů Kauflandu. U 3 z nich došlo ve spolupráci se společností E.ON v uplynulých 2 měsících k instalaci vyššího výkonového standardu dobíjecích stanic. „V Kolíně i v Jablonci nad Nisou jsme s E.ONem vybudovali po jedné stanici Alpitronic se dvěma dobíjecími body o výkonech 75 kW a 22 kW. Stejná stanice je pak nainstalovaná i v Praze Hloubětíně.  Postupně nejen na tomto místě dobudujeme další infrastrukturu tak, aby u každé prodejny byly minimálním standardem čtyři dobíjecí body o výkonech až do 300 kW“, dodává Bauer.

Všechny lokality budou disponovat modulární technologií a v případě, že dojde k navýšení poptávky po veřejném dobíjení, E.ON jednoduše bez stavebního zásahu navýší výkony u dobíjecích stanic. „Tento trend můžeme pozorovat již nyní ve Skandinávii a jako společnost věříme, že velmi brzy přijde i k nám, a proto chceme být připraveni“, uzavírá Martin Klíma. Dobíjecí stanice nad 150 kW budou navíc osazené i klasickým platebním terminálem pro pohodlnou platbu kartou nebo mobilem i pro neregistrované zákazníky. Tohle řešení má E.ON už vyzkoušené. První takovou stanici spustil letos na jaře jako první v Česku ve Strakonicích.

E.ON pomůže Kauflandu i s interní e-mobilitou

Vedle budování veřejné infrastruktury společnost E.ON nabízí širokou škálu služeb v oblasti e-mobility také pro firemní zákazníky. Součástí spolupráce je také dodávka dobíjecích stanic pro vlastní flotilu společnosti včetně všech výhod, které systém E.ON Drive uživatelům přináší. Kaufland tak bude moci realizovat svůj cíl postupné elektrifikace vlastního vozového parku společnosti a poskytnout možnost dobíjení nejen svým zaměstnancům se služebními či osobními elektromobily. Systém E.ON Drive umožňuje kompletní správu a přehled nákladů ve veřejné sítí, při domácím i firemním dobíjení. Data je možná zpracovávat na jednom místě v portálu E.ON Drive a nebo automaticky přenášet přímo do systémů Kauflandu, což výrazně zjednoduší přechod fleetu společnosti směrem k elektromobilitě. Samozřejmostí je také využití výkonového řízení, které zajistí co nejefektivnější využití energetických limitů prodejen s cílem optimalizace dobíjecího výkonu.

Zaměstnanci budou také moci využít rozsáhlé roamingové služby E.ON Drive nejen v České republice, ale také v zahraničí a dobíjet tak jednou kartou na více než 60 000 dobíjecích bodech v 10 evropských zemích. Veškeré dostupné dobíjecí stanice jsou přístupné včetně ceny a stavu v mobilní aplikaci E.ON Drive, které mimo veřejných stanic zaměstnancům Kaufland ukáže i dostupné interní dobíjecí stanice.

Zdroj: E.ON