Publikováno 14. 3. 2023

„Škola plná energie” je slogan Střední školy elektrotechnické a energetické SŠEE v Sokolnicích na Brněnsku. Poukazuje na téměř třicetiletou tradici odborného vzdělávání v energetice, a také na energii ke změnám, které školu drží na špici ve využívání nových technologií. Svědčí o tom rozhodnutí vybudovat moderní výcvikový polygon ON-Voltage Centrum (Centrum pro inovativní elektrické distribuční technologie), který byl v březnu slavnostně otevřen.

Výukový a výcvikový polygon simuluje reálnou distribuční elektrickou síť v nadzemním i podzemním provedení. Výuka probíhá v zateplené, kompletně vybavené montované hale se speciálním zařízením pro simulaci moderní elektrické distribuční sítě nízkého a vysokého napětí. Součástí stavby je také prostor a zázemí pro teoretickou výuku.

Celkově projekt vyšel na více než 43 milionu korun, z toho téměř 25 milionů poskytl Jihomoravský kraj, z Evropského fondu pro regionální rozvoj bylo čerpáno 17 milionů korun a jeden milion poskytl stát. Zbylou část doplatila škola z vlastního rozpočtu.

Při slavnostním otevření centra se sešli všichni podporovatelé projektu, zástupci kraje, partnerských společností EG.D a ČEZ Distribuce i Českého svazu zaměstnavatelů v energetice ČSZE, jehož je SŠEE členem.

“S vývojem poslední dekády v energetice se mnohé technologie změnily a pokud chceme držet krok s dalším vývojem ve směru k obnovitelným zdrojům a smart technologiím, byla stavba centra nezbytným krokem. Věříme, že díky novému centru významně zkvalitníme vzdělávací proces jak u našich žáků, tak dospělých,” uvedl ředitel SŠEE Oldřich Životský. Podle něho se škola věnuje vzdělávání dospělých v oblasti silnoproudé elektroniky, energetiky, obnovitelných zdrojů energie a dalších oblastí dlouhodobě.

„Nové centrum představuje unikátní prostředí tohoto druhu výuky v rámci celé střední Evropy. Navíc neslouží pouze studentům školy, ale již zde byla zahájena také výuka pracovníků energetických společností a odborných elektrotechnických firem,“ uvedl náměstek hejtmana JMK pro oblast vzdělávání, zdravotnictví a strategii chytrého region Jiří Nantl. V současnosti vzdělávání absolvuje více než 1 000 osob ročně.

Zástupce partnerské společnosti ČEZ Distribuce Michal Bláha, specialista pro legislativu řízení v reálném čase, který je také členem člen Rady pro elektroenergetiku a Rady BOZP ČSZE, k projektu říká: „Dlouhodobá součinnost se SŠEE Sokolnice je bez jakýchkoli pochybností značným přínosem pro českou energetiku. Tento pozitivní přístup lze spatřit nejen v oblastech technického charakteru, ale i v oblasti legislativní a rovněž prevence bezpečnosti. Přeji panu řediteli Životskému a celému jeho týmu hodně úspěchů v jejich konání a nám všem minimálně tak skvělou spolupráci jako tomu bylo doposud“.

K významu centra se vyjádřila také zástupkyně ČSZE Kateřina Janatková. „Český svaz zaměstnavatelů v energetice dlouhodobě usiluje o propojení vzdělávacího systému, sladění nabídky absolventů odborných škol a poptávky ze stran firem. Vybudování centra je krok správným směrem pro výchovu současných i budoucích odborníků v energetice. Vážíme si spolupráce naší členské školy, členských firem a Jihomoravského kraje a možnosti podílet se na otevření tak unikátního polygonu,“ uvedla.

Celou tiskovou zprávu naleznete zde