Publikováno 30. 3. 2023

Za několik dnů vstupuje do nové sezony letošní ročník Uhelného safari a Energytour. Zájemci z řad veřejnosti se opět budou moci podívat do provozů a prohlédnout si rekultivované plochy kolem těžebních lokalit skupiny Sev.en. Své brány otevřou rovněž elektrárny a teplárny patřící do stejné skupiny. Kdo chce na vlastní oči vidět, jak se vyrábí energie a co všechno se musí stát, než se rozsvítí žárovka, může se vydat na exkurzi do Elektrárny Chvaletice nebo do Elektrárny Počerady, nově také do Teplárny Zlín a Teplárny Kladno.

Rezervační systém pro Uhelné safari i Energytour se letos spouští 1. dubna v 8 hodin ráno.

Prohlídku aktivního lomu případně rekultivace si zájemci mohou objednat na www.uhelnesafari.cz. Vybírat mohou z exkurzí do lomu Vršany nebo lomu ČSA a na rekultivace obou lomů v květnu a červnu. Další termíny bude možné rezervovat od 1. června. V květnu a červnu jsou rovněž připravené exkurze za zvýhodněné vstupné pro školní kolektivy. Rezervační systém na exkurze v elektrárnách a teplárnách je připraven na www.energytour.cz. Zájemci mohou volit z termínů od června do září.

Během exkurze do elektráren a tepláren návštěvníci uvidí, jak se vyrábí energie, kde je srdce elektrárny a jakou cestou se do kotle dostává uhlí z lomů na severu Čech. Zjistí také, že elektrárny jsou domovem pro dravé ptáky a v okolí elektráren žijí ohrožené druhy zvířat. Dozví se, co je blackout a jak pracují elektrárny v ostrovním provozu.  V rámci Uhelného safari si návštěvníci mohou vybrat ze dvou tradičních tras, které vedou až na samé dno těžební jámy lomů Vršany a ČSA. Při cestě terénním vozidlem je čeká pohled na gigantické těžební stroje.

Příjemná podívaná čeká na ty, kteří si vyberou rekultivační trasu. Zvolit mohou mezi rekultivacemi lomu ČSA a lomu Vršany. Obě vedou místy, kam se v mnoha případech veřejnost nemá šanci podívat, protože zde obnova krajiny po těžbě ještě neskončila. Rekultivace je proto možné sledovat od samého začátku. Na obou trasách čeká návštěvníky setkání se vzácnými i ohroženými druhy zvířat, především ptáků. Při troše štěstí přeběhne přes cestu stádo muflonů či jelenů a slyšet mohou dokonce i slavíka. 

Celou tiskovou zprávu zde