Publikováno 14. 9. 2022

Vzhledem k předpovědi počasí, která slibuje v dalších dnech postupně citelné ochlazení až pod průměrnou denní teplotu 10 °C, se teplárny připravují podle místních klimatických podmínek na zahájení vytápění. Někde se začne topit již ve čtvrtek, do pondělí se bude zřejmě topit všude. Podle dlouhodobých průměrů se začíná s topením kolem 17. září, z tohoto pohledu tak letošek nebude nijak výjimečný.

„Teplárny jsou po létě připravené na novou topnou sezonu, studené počasí je rozhodně nezaskočí.  Letošní topná sezóna bude kvůli výraznému omezení dodávek plynu z Ruska a zásadnímu nárůstu cen všech energetických komodit mimořádná, ale věřím, že se teplárnám podaří spolehlivé dodávky tepla zajistit a stát přispěje ke stabilizaci ceny tepla pro domácnosti“ řekl předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR Mirek Topolánek.

„Potřeba tepla na vytápění v letošním roce je zatím zhruba o 15 % nižší než vloni a o 6 % nižší než je průměr posledního desetiletí. První část nové topné sezóny od září do konce prosince ale ještě může výsledek za celý rok 2022 hodně ovlivnit,“ uvedl ředitel Teplárenského sdružení ČR Martin Hájek.

Tradičně začínají teplárny s vytápěním nejdříve na západě Čech a ve vyšších zeměpisných polohách. „Některé teplárny začnou s vytápěním již ve čtvrtek 15. září a postupně se budou přidávat další. V pondělí se už bude nejspíš topit v celé ČR,“ řekl Martin Hájek. Spíše pravidlem než výjimkou bývá přerušení vytápění po chladném začátku září s nástupem teplého Babího léta ještě v průběhu září nebo začátkem října.

Více informací naleznete zde