Publikováno: 31. 7. 2024

Vzájemná spolupráce při podpoře technického vzdělávání je předmětem memoranda, které v červenci podepsali zástupci Českého svazu zaměstnavatelů v energetice se Zlínským krajem a jím zřizovanou Střední školou – Centrem odborné přípravy technické Kroměříž. Právě tato škola se nově zařadila mezi členské střední školy Svazu.

„Jsem velmi rád, že se podařilo uzavřít Memorandum o spolupráci se Zlínským krajem, kde výborně funguje spolupráce mezi zřizovatelem, školami a zaměstnavateli. Věřím, že v tomto kraji s tak bohatou podnikatelskou a průmyslovou tradicí společně identifikujeme možnosti pro zapojení

našich členských subjektů do spolupráce s krajem, a to nejenom v oblasti odborného školství, ale i v oblastech energetické účinnosti a decentrálních zdrojů energie,“ říká k podpisu ředitel ČSZE Richard Vidlička.

„Naším společným cílem je přizpůsobit vzdělávání v technických oborech požadavkům trhu práce a koordinovat spolupráci mezi organizací a naší střední školou,“ informoval hejtman Zlínského kraje Radim Holiš. Právě to je základní osou memoranda. ČSZE bude Střední škole – COPT Kroměříž doporučovat své návrhy na obsah výuky oborů zaměřených na elektroenergetiku a podílet se na náboru žáků do těchto oborů. Zajistí i personální a materiální podporu za účelem zkvalitnění výuky a na pracovištích svých členů bude pro žáky zajišťovat podmínky pro praktickou výuku. Důležitá je rovněž propagace odborného vzdělávání a podpora soutěží dovedností žáků. Účastníci memoranda budou vzájemně spolupracovat na projektových záměrech, zejména v dotačních titulech Evropské unie. „Poskytovat budeme také vzdělávání zaměřené na udržení, prohloubení a zvýšení kvalifikace zaměstnanců. V rámci praktického vyučování budeme energetickým společnostem nabízet volné výrobní a montážní kapacity,“ přiblížil ředitel školy Bronislav Fuksa.

„V ČSZE jsme samozřejmě přivítali vstup nové členské školy do našeho Svazu. Jedná se o úspěšnou odbornou školu, která již spolupracuje se zaměstnavateli z energetického sektoru a o jejíž absolventy je zájem i mezi energetickými firmami mimo Zlínský kraj. Těším se, že se zapojí do práce naší rady pro odborné vzdělávání,“ uvedl Richard Vidlička.

„Spolupráci škol s firmami v oblasti technického vzdělávání pokládám za zcela zásadní pro budoucí uplatnění absolventů. Naše střední školy si tuto důležitost samozřejmě uvědomují, a proto úzce spolupracují s celou řadou firem při realizaci odborného výcviku a praxe žáků,“ řekla k podpisu memoranda radní Zlínského kraje pro školství Zuzana Fišerová. Připomněla, že Zlínský kraj patří k nejprůmyslovějším v ČR a tomu je přizpůsobena i vzdělávací nabídka. „Protože počty uchazečů o strojírenské obory začaly v průběhu let klesat, vznikla iniciativa Zachraňme strojírenství, podporovaná Zlínským krajem, která má tento negativní trend zvrátit a podpořit technické vzdělávání a prohloubit spolupráci firem a škol. A nyní došlo k podpisu vzájemné spolupráce i v oblasti energetiky. Od 1. září letošního roku také otevíráme obor Technické lyceum. Posilujeme i kariérové poradenství, které pomůže žákům při výběru školy. Pokračovat budou také stipendijní programy pro žáky studující obory vzdělání, které jsou tradiční ve Zlínském kraji,“ odpověděla radní na dotazy k podpoře technického vzdělávání ze strany Zlínského kraje.