Publikováno: 18. 3. 2025

Šest vodních elektráren provozovaných Skupinou ČEZ na čtyřech řekách v šestici krajů České republiky se už tuto sobotu otevře pro veřejnost. Série limitovaných exkurzí v bezemisních elektrárnách je součástí oslav Mezinárodního dne vody, který připadá právě na 22. březen.

Návštěvníci, kteří se předem zaregistrují na www.cez.cz/infocentra, uvidí zákulisí výroby ekologické elektřiny ve vodní elektrárně Střekov a malých vodních elektrárnách na brněnské přehradě, v Obříství, Práčově, Předměřicích a Spytihněvi. Část z nich v posledních letech prošla rozsáhlou modernizací, aby i v měnící se energetice 21. století zůstaly důležitými prvky české energetické soustavy. V dubnových termínech otevřou své brány také vodní elektrárny Les Království a Pastviny.

Obnovitelné zdroje provozuje ČEZ v jedenácti krajích České republiky. Loni tyto elektrárny naplno využily příznivých hydrologických, osvitových i větrných podmínek podpořených navíc efektivnějšími zmodernizovanými i nově zprovozněnými elektrárnami a oproti roku 2023 navýšily výrobu o 18,5 procent na 1 710 GWh.

Vodní elektrárny se v České republice významnou měrou podílejí na výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů. Jejich role v dnešní energetice ještě více roste díky schopnosti za několik desítek vteřin najet na plný výkon a přispívat ke stabilnímu provozu české energetické sítě. O významu a přínosu vodních elektráren se veřejnost může přesvědčit už tuto sobotu, kdy Skupina ČEZ u příležitosti Mezinárodního dne vody uspořádá mimořádné exkurze do šestice provozů po celé republice.

„Vodní elektrárny ČEZ loni dodaly do sítě rekordních 1,2 milionu MWh bezemisní elektřiny, a pokryly tak spotřebu 340 tisíc domácností. Aby byly i v dalších letech schopné plnit zvýšené nároky měnící se české energetiky, průběžně je modernizujeme. Provoz na vodních elektrárnách zajišťuje sehraná parta srdcařů a odborníků, také jejich práci chceme veřejnosti ukázat. Mimořádně proto už tuto sobotu u příležitosti Mezinárodního dne vody zpřístupníme registrovaným návštěvníkům šestici elektráren na čtyřech řekách v šesti krajích České republiky. Dvě elektrárny zpřístupníme ještě v dubnu,“ říká ředitel vodních elektráren ČEZ Róbert Heczko.

Nejvíce ekologických zdrojů elektřiny fungujících na českých a moravských řekách, se pro veřejnost otevře na Labi. Lidé mohou navštívit modernizované východočeské Předměřice, které spolehlivě fungují už více 70 let. Na středním Labi, téměř před soutokem s Vltavou, bude přístupný provoz v Obříství – první skutečně moderní česká vodní elektrárna pracující na nízkém vodním spádu, která letos oslaví 30 let spolehlivého provozu. Třetí labskou elektrárnou v programu dne otevřených dveří je ústecký Střekov. Elektrárnu, jejíž produkce loni pokryla spotřebu 25 tisíc severočeských domácností, čeká v následujících letech velká obnova všech tří soustrojí.

Ostatní řeky jsou zastoupeny Práčovem na Chrudimce, Spytihněvem na řece Moravě a elektrárnou Kníničky na Svratce v Brně. Práčovská elektrárna zaujme originální řešením v podobě 3,2 kilometrového přivaděče, kterým je sem voda přiváděna z Křižanovické přehrady. Elektrárna ve Spytihněvi byla díky vzniku ve vyhrocené době tzv. studené války konstruována pro start tzv. ze tmy a při výpadku napětí je schopna sama obnovit dodávku do sítě bez vnější pomoci. Elektrárna Kníničky na známé přehradě zvané Prigl je zase nejen jednou z brněnských ikon, ale i komplexně modernizovaným energetickým zdrojem zásobujícím společně s níže ležící elektrárnou Komín tisíce domácností v jihomoravské metropoli.

V dubnu mohou lidé spatřit soustrojí a secesní interiéry „pohádkové“ přehrady a její elektrárny v polabském Lese Království a také orlické Pastviny. Tato elektrárna byla v roce 1938 spuštěná původně v přečerpávacím režimu jako druhá elektrárna tohoto typu v tehdejším Československu, nyní funguje jako malá vodní elektrárna.

Více: ČEZ